Zeugma Mozaik Müzesi

2 27

Zeugma Mozaik Müzesi Türkiye’de bilinen en gözde müzelerden bir tanesidir. İçerisinde sayısız mozaik bulundurması birçok araştırmacı ve arkeologun dikkatini çekmiştir. 2500 metrekarenin üzerine kurulu olan müze gerek koridor mozaiği gerekse yatak odası mozaiklerini bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle müze içerisinde Akhilleus Mozaiği ve Çingene Kızı eseri oldukça dikkat çekmektedir. Yazımızda Zeugma Mozaik Müzesi’nde ki tüm bu eserlerin detaylarına yer verdik.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın en büyük 2. mozaik müzesidir. 2008 yılında inşasına başlandı ve 2011 yılında bitirildi. 1 yıl mozaiklerin müzeye taşınmasının ardından müze 9 Eylül 2012 tarihinde Gaziantep’te halkın hizmetine açıldı. Müze 2014’e kadar ‘’Dünyanın En Büyük Mozaik Müzesi’’ unvanına sahipti. Sonrasında bu unvan Hatay Arkeoloji Müzesi’ne devredildi. Zeugma Mozaik Müzesi’si aynı zamanda açıldığı ilk gün 3000’den fazla ziyaretçi ağırlaması ile de bilinmektedir.

Müzenin içerisinde 2000 yıllık mozaiklerin dikkat çekmesinin yanı sıra Zeugma Antik Kent’ine ait birbirinden değerli eserler sergileniyor. Zeugma Antik Kent Roma dönemine ait bilinen en önemli merkezlerde bir tanesidir.

Zeugma Mozaik Müzesi Çingene Kızı

Zeugma Mozaik Müzesi’nde en tanınmış kültür varlığı Çingene Kızı’dır. ‘’Doğanın Monalisası’’ unvanına sahip olan bu eser aynı zamanda Zeugma’nın simgesi haline gelmiştir. Millattan sonra 2. ya da 3. yüzyıla ait olan eserin en önemli özelliği, hangi açıdan bakılırsa bakılsın çingene kızı ile gözgöze geliyor oluşunuzdur.

Her ne kadar esere çingene kızı densede eserdeki kadının kim olduğu hakkında netlik yoktur. Kimi araştırmacılar yer altı tanrıçası Gaia’ya ait olduğunu söylese de kimisi menatlardan birisi olduğu düşünmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi Akhilleus Mozaiği

Zeugma Mozaik Müzesi’nin ikinci yıldız eseri Akhilleus Mozaiği’dir. Eser müzenin Poseidon kalıntısından sadece bir tanesidir. Mozaiğin üzerinde Akhilleus’un anne ve babası Akhilleus’un Troya savaşına engel olmak istemiş ve Akhilleus’u Kral Lykomedes’in sarayına göndermiştir. Tam da burada Akhilleus’un yakalanması esere yansıtılmıştır.

Yine eserin en önemli özelliği tüm parçalarının eksiksiz bir şekilde bulunup müzeye yerleştirilmesidir. Bir diğer özelliği ise eserin üzerine yaklaşık olarak 10-15 cm su bırakıldığında 2. bir boyut kazanıldığı görülmüştür. Bakanlara canlı bir resimmiş hissiyatı vermektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi Mars Heykeli

Müzede aynı zamanda Zeugma Antik Kent’i için çok güçlü bir figür olan Mars heykeli yer almaktadır. MS 330’da artık eski inanışların kalmamasından dolayı birçok bronz heykel yok edildi. Mars heykeli ise gömlmüş halde bulunmuştur. Heykelin göz bebekleri altından, bir elinde mızrak diğer elinde bahar dalı olan 140 cm bronz bir heykeldir.

Mars Roma döneminde savaşçı bir tanrı olarak konumlandırılıyordu. Dolayısıyla Mars heykeli Roma döneminde gücü ve bereketi sembolize etmektedir. Mars’ın heykelleştirilmesi ise şehre bereket ve güvenliğin gelmesi amacı taşımaktadır.

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede?

Zeugma Mozaik Müzesi eski tekel binasının yıkılması sonucu bölgeye konumlandırılmıştır. Gaziantep’in Mithatpaşa Mahallesi’nde bulunan müzeye Gaziray ya da S09 otobüsü ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

2022 yılı güncellemesi ile Zeugma Mozaik Müzesi’ne giriş ücreti 50 TL’dir.

Zeugma Antik Kenti Müze Kartı Geçerli Mi?

Haftanın her günü açık olan Zeugma Mozaik Müzesi’nde müze kartı geçerlidir.

Zeugma Müzesi Kimlere Ücretsiz?

Zeugma Mozaik Müzesi öğretmen, öğrenci ve müze kartı sahiplerine ücretsizdir.

Zeugma Mozaikleri Nereden Çıkarıldı?

Zeugma Müzesi’nde yer alan mozaikler Zeugma Antik Kenti’ne aittir. Bu antik kent ise Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunmaktadır.

Zeugma Müzesi Neyi Anlatıyor?

80.000 nüfusa sahip olan Zeugma Antik Kenti Sasani Kralı I. Şapur tarafından yıkılmıştır. Sona kalan eserler ise Zeugma Mozaik Müzesi’nde bir araya getirilmiştir.

2 Yorumlar
  1. İnce Minare Müzesi

    […] İlginizi çekebilir: Zeugma Mozaik Müzesi […]

  2. Anadolu Medeniyetleri Müzesi

    […] İlginizi çekebilir: Zeugma Mozaik Müzesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.