Kastamonu Arkeoloji Müzesi

1 22

Kastamonu Arkeoloji Müzesi 1925 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından ziyaret edilen bir müzedir. 1955 yılından bu yana müze olarak faaliyet gösteren müze aynı zamanda birçok döneme ait eserlerde bünyesinde barındırmaktadır. Yazımızda Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nin detaylarını kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Bursa Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi
Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Kastamonu tarihine tanıklık etmiş bir müzedir. Kastamonu Arkeoloji Müzesi 1915 yılında İttihat ve Terakki Klübü tarafından temelleri atılan bir müzedir. Yapının planı mimar Kemalettin bey tarafından tasarlanmıştır. Müzenin tamamlanması ise toplamda iki yıl sürmüştür.

Müze aynı zamanda 1921 senesinde istiklal Mahkemesi olarak da kullanılmıştır. 30 Ağustos 1925 tarihinde ise Mustafa Kemal Atatürk tarafından ziyaret edildi ve müze Ulu Önder’in Kıyafet ve Şapka Devrimi‘ni ilan edişine sahne oldu. 

İlerleyen dönemlerde müze depo olarak kullanılmıştır. Lakin Kastamonulu Arkeolog Ahmet Gökoğlu’nun yoğun çalışmaları ve çabaları sonucunda 1955 yılında Kastamonu Arkeoloji Müzesi müze haline geldi.

Kastamonu Arkeoloji Müze’sinin içerisinde Hitit, Frig, Helenistik ve Roma dönemine ait birbirinden eşsiz eserler bulunmaktadır. Aynı zamanda Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı Dönemi’ne ait eserlerde bulunmaktadır.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Taprammi Çanağı

Taprammi Çanağı Hitit dönemine tarihlendirilmiştir. Milattan önce  1450 ila 1180 yılları arasına ait olduğu tahmin edilen eser gövde bölümündeki dört farklı kabartma ve ağız çevresindeki hiyeroglif yazıda da dönemin kültürünü ve inanışlarının yansıtıyor.

Çanağın kabartma bezemelerinde ikigrifon tarafından çevrelenen hayat ağacı motifi  ve çeşitli av sahneleri tasvir edilmiş. Bu motifler ise Hitit Uygarlığı’nın bolluk ve bereket arayışını sembolize ettiği düşünülmektedir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Figürin Kybele

Kybele Figirün Roma Dönemi’ne ait bir eserdir. 1944 yılında satın alma yoluyla müzeye kazandırılan eser Bereket Tanrıçası Kibele’nin etkileyici bir tasvirinden oluşuyor. Taht üzerine oturmuş halde betimlenen Kibele detaylı yüz ve vücut hatlarıyla son derece etkileyici bir görünüm sergiliyor.

Sağ kolunun altında gücü ve otoriteyi simgeleyen bir aslan figürü bulunan tanrıça rahat ve kudretli ifadesi ile dikkat çekiyor.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Mezar Steli

Bu mezar stelide tıpkı Figürin Kybele’de olduğu gibi Roma Dönemi’ne ait bir eserdir. 1943 yılında bağış yoluyla müze repertuarına dahil edilen yuvarlak stel iki farklı bölümden oluşuyor. Üzerindeki desenlerden ötürü Kastamonu’nun meşhur Taşköprü sarımsağı benzetilen kültür varlığı bu nedenle halk arasında sarımsak steli ismi ile de bilinmektedir.

Stelin üst kısmında ellerinde üzüm salkımı bulunan 2 çocuk tasviri ve onları çevreleyen meyve çelenkleri dikkat çekiyor. Çelenklerin hemen üzerinde ise bir Medusa başı bulunmaktadır. Stelin alt kısmında ise akan su yaprakları bulunuyor.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi
Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2022

2022 yılının güncellenmesi ile birlikte Kastamonu Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti 10 TL’dir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Kastamonu’nun merkezinde yer alan Kastamonu Arkeoloji Müzesi’ne kişisel aracınızla, toplu taşıma araçları ile veya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Nerede?

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Kastamonu’nun Merkezi’nde yer almaktadır. Müze aynı zamanda Kastamonu Kalesi’ne yürüme mesafesindedir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde Müze Kart Geçerli Mi?

Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde müze kartı geçerli değildir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Kaça Kadar Açık?

Kastamonu Arkeoloji Müzesi haftanın 6 günü hizmet vermektedir. Bununla birlikte Kastamonu Arkeoloji Müzesi sabah 08:30 ve öğlen 17:30 arasında hizmet vermektedir.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde Neler Var?

Kastamonu Arkeoloji Müzesi Hitit, Frig, Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Bununla birlikte Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı Dönemi eserleri de bulunmaktadır. Müzede en dikkat çeken ise mezar stelleridir. 

1 yorum
  1. İzmir Arkeoloji Müzesi

    […] İlginizi çekebilir: Kastamonu Arkeoloji Müzesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.