İzmir Arkeoloji Müzesi

0 24

İzmir Arkeoloji Müzesi sayısız esere yer veren bir müzedir. Müzenin özelliği cumhuriyetin ilk yıllarına evsahipliği etmesidir. Bununla birlikte birbirinden değerli eserleri bünyesinde barındırmaktadır. İzmir şehrinin Konak ilçesinde yer alan müze hakkında detayları derledik.

İlginizi çekebilir: Kastamonu Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi
İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi 

İzmir Arkeoloji Müzesi soylu yaşamların görkemli tapınakların, tanrıçaların ve tanrıların öykülerine günümüze taşıyan bir müzedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında basmane kapılarda kurulan müze 1984’den beridir günümüzdeki yerinde faaliyet göstermektedir. 

Ziyaretçilerine sanat şöleni yaşatan müzenin giriş kısmında taş eserler salonu bulunmaktadır. Helen heykelleri, portreler, masklar ve büstler bulunmaktadır.

İzmir Arkeoloji Müzesi Çifte Kızlar Heykeli

Eserin MÖ. 2. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. İzmir Torbalı’da yapılan kazı çalışmalarında keşfedilen eser her ne kadar başları olmasa da dönemin önemli eserleri arasındadır. Çifte Kız Heykeli Helenistik dönemin plastik sanatlarda ne kadar ilerlediğininde aynı zamanda bir sembolüdür. 

İzmir Arkeoloji Müzesi Soylu Koltuğu

Bu eserinde dönemi tıpkı Çifte Kızlar Heykeli gibi MÖ. 2. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Soylu koltuğunu dönemin değerlisi kılan özelliği her iki tarafında grifon süslemelerinin bulunmasıdır. Grifon o dönemlerde koruyucu ama tehlikeli bir mitalojik bir figür olarak temsil edilirdi. Soylu koltuğuna işlenmesi aynı zamanda koltuk sahibinin iktidarını ve gücünü koruma çabasının bir yansımasıdır.

İzmir Arkeoloji Müzesi Hazine Odası

İzmir Arkeoloji Müzesi’nin en değerli eserlerinin barındığı odadır. Burada birbirinden farklı altın sikkeler, elektronlar, gümüş ve bronz paralar bir arada sergilenmektedir. Hazine Odası’nın bir özelliği de kronolojik bir şekilde dizayn edilmesidir. 

Odanın içerisinde birbirinden değerli altın aksesuarlar, imparator taçları, ölen insanlar için hazırlanan altın ağızlık ve göz bantları gibi birçok eser yer almaktadır.

İzmir Arkeoloji Müzesi Rahip Heykeli

Rahip heykelinin MÖ. 30 ile MS 395 yılları arasına yapıldığı düşünülmektedir. Roma Dönemi’ne ait olan eser mermer oyma sanatının en güzel örneklerinden bir tanesidir. Eserin elbise kıvrımları, sakal detayları ve yüz hatlarındaki ince detaylar göze çarpıyor. Bu detayların dönemin sanat anlayışını da yansıtmaktadır.

İzmir Arkeoloji Müzesi
İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2022

İzmir Arkeoloji Müzesi‘ne giriş ücreti kişi başı 25 TL olarak belirlenmiştir. Lakin 18 yaşının altındaysanız veya öğrenciyseniz müzeye giriş ücretsizdir.

İzmir Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Eğer ki İzmir Konak üzerinden İzmir Arkeoloji Müzesi‘ne gelmek istiyorsanız 43,15 ESHOT otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sarnıç veya Gaziemir üzerinden gelecekseniz 887,152 otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konak Bahribaba’dan müzeye gelecekseniz 156, 92, 27 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Arkeoloji Müzesi Nerede?

İzmir Arkeoloji Müzesi İzmir şehrinin Konak ilçesinde yer almaktadır. Müze eski diş hastanesi şu anki İl Sağlık Müdürlüğü’nün tam karşısındadır.

İzmir Arkeoloji Müzesi’nde Müze Kart Geçerli Mi?

İzmir Arkeoloji Müzesi’nde müze kart geçerlidir. Lakin bir yıl içerisinde maksimum 2 kez müze kartı kullanıp İzmir Arkeoloji Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Eğer ki Plus müze kart sahibiyseniz sınırsız olarak müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Arkeoloji Müzesi Kaça Kadar Açık?

İzmir Arkeoloji Müzesi’nin saatleri yaz ve kış dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Yaz dönemi yani 1 Nisan ile 1 Ekim arasında 08:00 ile 19:00 arasındadır. Kış döneminde ise yani 1 Ekim ile 1 Nisan arasında 08:00 ile 17:00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Arkeoloji Müzesi’nde Neler Var?

Müzenin içerisinde değerli taşlardan hazırlanan aksesuarlar, Helen heykelleri, ölen insanlar için hazırlanan altın ağızlık ve göz bantları, gümüş ve bronz paralar, imparator taçları, portreler, altın sikkeler, bazı dönemlere ait altın takılar, masklar ve büstler olmak üzere yüzlerce eser yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.