İstanbul Arkeoloji Müzesi

0 32

İstanbul Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891 tarihinde açılarak birçok müze severe ev sahipliği yapmıştır. Kendisi aynı zamanda Türkiye’de kurulan en eski müze binası unvanını taşımaktadır. İçerisinde 1 milyondan fazla eser barındırmaktadır. Gerek Türkiye’de yapılan kazılarda gerekse başka ülkelerde var olan eserlerin kopyasını taşıyan ve İstanbul’a gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni sizler için araştırdık.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi dünyanın sayılı arkeoloji müzelerinden sadece bir tanesidir. İlk olarak Abdülaziz’in emri ile Müze-i Hümâyun adı ile kurulmuştur. Daha sonrasında müzenin başına Osman Hamdi Bey geçmiştir. Osman Bey’in geçmesinden sonra müze daha prestijli hale gelmiştir. Ressam, arkeolog ve bürokrat olan Osman Bey anadolu coğrafyasında birçok eseri keşfederek İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne kazandırmıştır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin içerisinde Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Kökş Müzesi ve Arkeoloji Müzesi olmak üzere 3 ana birimi vardır. Bu 3 müzeyi gezebilmek için girişte tek ücret vermeniz yeterlidir.

Müzeler içerisinde birçok salona ayrılmaktadır. Roma Salonu, Mermer Kenti Salonu gibi. Bu salonların içerisinde o salona özgü olan eserler mevcuttur. Genel olarak 1 milyondan fazla kıymetli eseri göreceksiniz. Mezar taşları, mitolojik kahramanların heykelleri, mozaik tabloları, tanrıların heykelleri, Roma imparatorları gibi birçok eser mevcut. Bu eserlerin bir kısmı kopya bir kısmı ise orijinal şekilde yapılan kazılardan getirilmiştir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin girişinde sizi müzenin en büyük parçalarından bir tanesi olan Kıbrıs kökenli Tanrı Bes karşılıyor. Daha sonrasında kronolojik olarak yapılan heykeller üzerinden Anadolu tarihini tekrardan yaşayabilirsiniz.

Özellikle müzede birbirinden farklı lahitler çok dikkat çekmiştir. Geçmiş zamanlardan gelen mezar laneti inanışının ne kadar yoğun bir şekilde yaşandığı görülüyor. Bir lahidin üzerinde ‘’Bu lahidi rahatsız edenin Tanrı cezasını versin.’’ yazmaktadır. Lahit bölümünde birde Osman Hamdi Bey’in Kral Tabnit’in lahidini ilk bulduğu zaman resmedilmiştir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Kadeş Barış Antlaşması Tableti

Milattan önce 13.yy’a Mısır Firavunu II. Ramses ve Hitit Kralı III. Hattuşi arasında imzalanan yazılı tablet 1906 yılında yapılan bir kazıda keşfedilmiştir. Bu antlaşma dünya üzerinde bugüne dek ulaşılmış en eski yazılı antlaşmadır. Antlaşmanın orijinali İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yer alırkan büyütülmüş kopyası da New York Birleşmiş Milletler Binası’nda yer almaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi İskender Lahdi

Sidon Kralı Abdolonimus’a ait olduğu düşünülen ünlü İskender Lahdi İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yer almaktadır. Lahit ismini Uzun cephesinde yer alan Büyük İskender tasavirinden almıştır. Özellikle eserin dikkat çeken özelliği üzerindeki uzun cephesinde Büyük İskender’in Persler’e karşı savaştığı rölyefler olmasıdır.

Lahit Osman Hamdi Bey tarafından 1887 yılında Sayda kazısında bulunmuştur. Aynı zamanda lahit bugüne dek ulaşılmış en büyük lahit unvanına sahiptir. Uzunluk olarak 3 metre ve yükseklik olarak 2 metredir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Kaç Tl?

2022 güncellemesi ile birlikte İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti 100 TL’dir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Kime Ücretsiz?

İstanbul Arkeoloji Müzesi engelli vatandaşlara ve yanında 1 refakatcisine, er ve erbaşlara, 8 yaş ve altındaki yabancı uyruklu bireylere, sanat tarihi, arkeoloji ve müzecilik bölümü okuyan öğrencilere ücretsizdir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Müze Kart Geçerli Mi?

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde müze giriş kartı geçerlidir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’ndan gelecekseniz Bağcılar-Kabataş Tramvay’ına binerek Gülhane Durağı’nda inebilirsiniz. Buradan 5 dk yürüme mesafesinde. Eğer ki Anadolu yakasından gelecekseniz Üsküdar ya da Kadıköy vapur iskelelerinden tramvay hattı ile İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.