İnce Minare Müzesi

1 23

İnce Minare Müzesi Konya’ya gelen insanların mutlaka uğradığı bir müzedir. İnce Minareli Medrese’nin içerisinde yer alan müze Selçuklu Devleti’nin izlerini taşıyor. Özellikle müze içerisinde Kanatlı Melek Kabartmaları, Beyhekim Mescidi Kapı Kanatları ve Çift Başlı Kartal Kabartması en çok dikkat çeken eserler arasındadır. Yazımızda İnce Minare Müzesi hakkında merak edilen tüm detaylara yer verdik.

İlginizi çekebilir: Zeugma Mozaik Müzesi

İnce Minare Müzesi
İnce Minare Müzesi

İnce Minare Müzesi

İnce Minare Müzesi, Konya’nın İnce Minareli Medresesi’nde bulunmaktadır. Müzenin içerisinde Selçuklu Devleti’ne ait birçok eser bulunmaktadır. 1956 yılından bu zamana kadar taş ve ahşap eserleri müzesi olarak kullanılan İnce Minare Müzesi’nde aynı zamanda Karamanoğulları’na aitte birçok eser sergilenmektedir.

Müzenin içerisine girmeden girişte duran Taç Kapı mimarisi ve özelliği ile görenleri hayran bırakan bir yapıdır. Silmeleri, geometrik bezemeleri ve kitabe kuşağı ile başlı başına bir sanat eseridir. Bu eser Selçuklu Dönemi’nde yapılmış eserlerden birisi olarak kabul ediliyor ve geçtiğimiz senelerde restore edilerek müze haline getirilmiştir.

İnce Minare Müzesi öncelerde medrese olarak kullanılmaktaydı. Yapının mimarı ise eski Hristiyan Kel Bin Abdullah’dır. Her ne kadar minaresi ince olarak görülmese de seneler öncesinde geçirilen bir kaza sonucu minarenin yarısı kırılmıştır. Dolayısıyla sonuç olarak sadece kısa ve küt olan kısmı kalmıştır.

İnce Minare Müzesi Kanatlı Melek Kabartmaları

İnce Minare Müzesi’nin en gözde eserlerinden bir tanesi Kanatlı Melek Kabartmaları’dır. Bu kabartmalar Konya Kalesi’nin kapı süslemelerinde yer almaktadır. Kanatlı Melek Kabartmaları’nın üzerinde birbirine dönük olan 2 melek tasvir edilmiştir. Bu iki meleğin haberci nitelik taşıdığına ve şehri koruduğuna inanılırmış. Yüksek kabartma tekniği ile mermere işlenen meleklerin bir ellerinde yılan diğer ellerinde bir kılıç ile betimlenmektedir. Bununla birlikte örgülü saçları ve üç dilimli taç da dikkat çekmektedir. Bu meleklerin aynı zamanda Cebrail meleğini temsil ettiği tahmin ediliyor. Lakin kesin bir bilgi değildir.

İnce Minare Müzesi Beyhekim Mescidi Kapı Kanatları

Kündekari tekniği ile ceviz ağacının oyulması ile meydana gelen kapı kanatları iç içe geçen katmanlardan oluşuyor. Kapının üzerinde oyma, kabartma ve eğri kesim tekniklerinin kullanılması dikkat çekiyor. Bununla birlikte kapı kanatlarına daha detaylı bakıldığında bitki motifleri de göze çarpıyor. Üzerinde kullanılan diğer motiflerle sonsuzluk hissi uyandıran kapı kanatlarının Allah’ın birliğini temsil ettiği inanışı vardır. 

Kapının en yukarısında yer alan kitabelerde ise Arapça ‘’Namaz kılın.’’ ve ‘’Zekat verin.’’ cümleleri yer almaktadır. 

Bezemelerde en çok dikkat çeken bir diğer motif ise sülus üslubu ile yukarıdan aşağı doğru yasin ve fatiha sureleri içeren ve en aşağısında düğüm olması en beğenilen motifler arasındadır.

İnce Minare Müzesi Çift Başlı Kartal Kabartması

Çift Başlı Kartal hem Selçuklu Devleti’nin simgesi hemde Alaaddin Keykubat’ın armasıdır. Gök mermer üzerine yüksek kabartma tekniği ile yapılmıştır. Kabartma Konya Müzesi’nden alınarak buraya getirilmiştir. Çift Başlı Kartal simgesi Alaaddin Keykubat’ın hem doğuya hemde batıya hükmettiği anlamını taşımaktadır.

İnce Minare Müzesi
İnce Minare Müzesi

İnce Minare Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

İnce Minare Müzesi Konya’nın merkezinde yer almaktadır. Merkezden kalkan dolmuşlar ile kısa sürede varabilirsiniz. Yürümek isterseniz de ortalama olarak 20 dakika yürüme mesafesindedir. Bununla birlikte bisiklet kullananların sayısıda bir hayli fazladır.

İnce Minare Müzesi’nde Müze Kartı Geçerli Mi?

İnce Minare Müzesi’nde müze kartı geçerlidir. Müze kartı kullanarak ücretsiz şekilde giriş yapabilirsiniz. 

İnce Minare Müzesi Giriş Ücreti 2022

İnce Minare Müzesi’nin giriş ücreti 2022 güncellemesi ile 10 TL’dir.

1 yorum
  1. Pirinç Suyunun Saça Faydaları

    […] İlginizi çekebilir: İnce Minare Müzesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.