Bursa Arkeoloji Müzesi

1 26

Bursa Arkeoloji Müzesi 11 sene önce restore edilerek günümüz halini alan ve içerisinde yüzlerce eser barındıran bir müzedir. Bursa’ya gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği müzenin içerisinde birbirinden bağımsız 4 tane oda bulunmaktadır. Aynı zamanda Bursa Arkeoloji Müzesi’ni özellikle mezar taşları için ziyaret edenlerde mevcuttur. Yazımıda Bursa Arkeoloji Müzesi’nin detaylarını kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Bolu Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi
Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi’nin temelleri 1904 yılında Bursa Erkek Lisesi’nde atılmıştır. 26 yıl boyunca lisenin bir parçası olarak varlığını koruyan müze daha sonrasında Yeşil Medrese’ye taşınarak bağımsız bir hal aldı. 1972 yılında Kültür Parkı’n içerisinde yeni binasının içerisine taşındı. Daha sonrasında 2013 yılında tekrar bir düzenleme ile günümüzdeki halini aldı

salonun içerisinde Miyosen Dönem ile Firik Krallığı eserleri bulunmaktadır. 2. Salonda ise o Arkaik Çağ ve Doğu Roma Dönemi kültür varlıkları sergilenmektedir. Müzede aynı zamanda taş eserlerini yer aldığı ve ayrıca 3 Pınar tümülüsü araba buluntuları için ayrı salonu bulunuyor. Yani müze içerisinde toplamda 4 tane salon vardır.

Bursa Arkeoloji Müzesi Mezar Steli

Bursa Arkeoloji Müzesi’nin yıldız eserlerinden bir tanesi mezar stelileridir. Özellikle Akhamenıdlar Dönemi’ne ait olan mezar steli en gözde eserdir. Bu eser MÖ. 6. yüzyıla aittir. Eser Karacabey’de ki Sultaniye köyü sınırları içerisinde bulunmuştur. Mezar stelinin üzerinde bulundurduğu sahne canlandırmaları ve geometrik şekillerle dönemin özelliklerini yansıtıyor.

Stelin bir diğer özelliği üzerinde neden dikildiğine dair bilginin yer almasıdır. Bilgide bu stelin Ariyabama isimli bir akamenik bir aristograt tarafından Adat isimli bir kişi için yaptırıldığı belirtmiştir.

Bursa Arkeoloji Müzesi Roma Steli

Roma Steli MS. 3. yüzyıla ait olan bir eserdir. Karaca Bey ilçesindeki Karasu köyünde keşfedilen eserin üzerinde ustalıkla işlenmiş 2 sahne canlandırması mevcuttur. Üst bölümdeki canlandırmada Roma geleneklerinde sıklıkla karşılaşılan cenaze yemeği ritüelinin bir örneğidir. Alt bölümde ise soyluluğu ve ölümü canlandırılan bir sahne yer alıyor.

Mezar stelinin diğer yüzünde ise kabartma şeklinde işlenen yebasyon sahnesi yer almaktadır. Bu detaylar mezar stelinin soylu ve aristograt bir Romalıya ait olduğunun kesin kanıtıdır. 

Eser Roma döneminde oymacılık sanatının iyi bir noktaya geldiğinin önemli bir kanıtıdır.

Bursa Arkeoloji Müzesi Greko-Pers Steli

Greko Pers Steli MÖ. 4. yüzyıla konumlandırılmıştır. Greko Pers Dönemi’ne ait olan eserin ön yüzünde 2 farklı sahne canlandırması mevcuttur. İlk canlandırmada kervan kesitini andıran sıralı insan figürleridir. 2. canlandırmada ise şahlanmış atları ile hücuma kalkan soylu sınıf mensupları görülmektedir.

Bursa Arkeoloji Müzesi
Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2022

Bursa Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti 2022 güncellemesi ile 10 TL’dir. Lakin 65 yaş üstü vatandaş iseniz veya 18 yaşının altında iseniz girişler ücretsizdir.

Bursa Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Bursa Arkeoloji Müzesi’ne otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Osmangazi Devlet Hastanesi önünden E/2 otobüsüne binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte eğer ki Uludağ Üniversitesi’den gelecekseniz sarı renkteki 48 numaralı otobüs ile gelebilirsiniz. Son olarak ise Kentmeydanı AVM önünden de 9/M otobüsü ile de müzeyi ziyaret edebilirsiniz..

Bursa Arkeoloji Müzesi Nerede?

Bursa Arkeoloji Müzesi Bursa şehrinin Osmangazi ilçesinde yer almaktadır.

Bursa Arkeoloji Müzesi’nde Müze Kart Geçerli Mi?

Bursa Arkeoloji Müzesi’nde müze kartı geçerli değildir.

Bursa Arkeoloji Müzesi Kaça Kadar Açık?

Haftanın 6 günü, pazartesi günleri resmi tatil, halka açık olan Bursa Arkeoloji Müzesi sabah 08:00 ila akşam 17:00 arasında halka hizmet vermektedir.

Bursa Arkeoloji Müzesi’nde Neler Var?

Bursa Arkeoloji Müzesi’nde içerisinde toplamda dört salon vardır. Bu salonların içerisinde mezar stelleri özellikle müze içerisinde yer almaktadır. Buna ek olarak Miyosen Dönem eserleri, Frikya Dönemi eserleri ve Arkaik Çağ ve Doğu Roma Dönemi eserleri de görülmektedir. 

1 yorum
  1. Kastamonu Arkeoloji Müzesi

    […] İlginizi çekebilir: Bursa Arkeoloji Müzesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.