Bolu Müzesi

1 20

Bolu Müzesi Bolu’da yer alan tek müzedir. Şehrin merkezinde bulunan Bolu Müzesi 17.000’den fazla eser bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle arkeoloji müzesi sevenlerin mutlaka uğraması gereken müze arkeoloji ve etnografya olarak 2 kısımdan meydana gelmiştir. Gelin hep beraber Bolu Müzesi’nin detaylarına göz atalım.

İlginizi çekebilir: Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Bolu Müzesi
Bolu Müzesi

Bolu Müzesi

Bolu ve çevresinin arkeolojik zenginliğini gözler önüne seren Bolu Müzesi tıpkı diğer arkeoloji müzeleri gibi benzersiz bir kültür mabedidir. 1975 yılında Bolu Müzesi’nin temelleri atılmıştır. 6 yıl süren teşhir ve tanzim sonucunda tamamlanan Bolu Müzesi 1986 yılında halkın ziyaretine açıldı. Sonrasında Bolu Müzesi 1999 depreminde büyük hasar aldı. 2016 yılına kadar restore edildi ve müze şimdiki halini aldı.

Bolu Müzesi içerisinde neolitik dönemden eski tunç çağına, friglerden urartulara dek bir çok devir ve medeniyetin izlerini taşımaktadır. 

Bolu Müzesi arkeoloji ve etnografya olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Bolu Müzesi’nin arkeolojik bölümünde 3300 fazla eser bulunmaktadır. Etnografik bölümünde ise 1500 den fazla eser bulundurmaktadır. Yani toplamda Bolu Müzesi’nde 17.000’den fazla eser sizi bekliyor.

Bolu Müzesi Kült Heykel Başı

Müzenin sevilen bir diğer parçası ise Kült Heykel Başı heykelidir. Heykel Antoninler dönemine tarihlendirilmektedir.

Kült Heykel Başı tek parça kristalli mermerin yontulması sonucu ortaya çıkmıştır. Özellikle ince, detaylı ve kusursuz bir şekilde yontulması esere önem kazandırıyor. Bununla beraber heykelin yüz kısmının pürüzsüz olması kutsal bir mekan için yapıldığını işaret etmektedir.

Heykele detaylı bir şekilde göz atıldığında göz yuvalarının derin bir şekilde oyulduğu görülmektedir. Bu göz yuvalarına heykelin kullanıldığı dönemde değerli taşların konumlandırılandığı düşünülmektedir.

Bolu Müzesi Antoninus Pius

Bolu Müzesi’nde yer alan bir diğer önemli eser ise Roma Devleti’ne ait olduğu tahmin edilen ve Roma imparatorlarından bir tanesi olan Antoninus Pius heykelidir. 

Bu mermer büst heykelinin önemi Roma Devleti’ni hiç olmadığı kadar refah seviyesine ulaştıran İmparator Antoninus Pius’a saygı niteliğinde yapılmasıdır.

Heykelin göğüs bölümünde mitolojik karakterler yer almaktadır. Aynı zamanda eser Bolu Müzesi’nin tek imparator heykeli olma özelliğini taşımaktadır.

Bolu Müzesi Hermes Büstü

Müzenin bir diğer önemli eseri Hermes Büstü’dür. Bilge ve gizemli duruşu ile dikkat çeken Hermes Heykel’i Yunan mitolojisinde baş tanrı Zeus ve Maia’nın oğlu olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Hermes Yunan Tanrısı Zeus’un habercisi olarak da görevlidir.

Heykelin en önemli özelliği Arkaik Dönem özelliklerinin hemen hemen tümü hakkında bilgi vermesidir.

Bolu Müzesi Gladyatör Anıtı

Son olarak ise müzenin değerli eserlerinden bir tanesi Gladyatör Anıtı’dır. MS. 2. ya da 3. zamana konumlandırılan mermer Gladyatör Anıtı Tepecik Mahallesi’nde bulunmuştur. Eserde dikkat çeken bir diğer nokta ise Gladyatör Anıtı’nın üzerinde gladyatörlerin arenalarda kazandığı zaferlerin kayıtları yer almaktadır.

Bolu Müzesi
Bolu Müzesi

Bolu Müzesi’nde Neler Var?

Bolu Müzesi’nin içerisinde 3000’den fazla arkeolojik eser, 1500’den fazla etnografik ve 12.000’den fazla sikke yer almaktadır. Yani Bolu Müzesi’nde toplamda 17.000’den fazla eser mevcuttur.

Bolu Müzesi Çalışma Saatleri

Haftanın 7 günü açık olan Bolu Müzesi sabah 8:30 ve öğlen 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler arasında gidip müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bolu Müzesi Giriş Ücreti 2022

Bolu Müzesi’nin girişi ücretsizdir.

Bolu Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Bolu Müzesi şehir merkezinde yer almaktadır. Dolayısıyla buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehrin başka bir yerindeyseniz toplu taşım araçlarından veya kişisel aracınız ile müzeye gelebilirsiniz.

Bolu Müzesi’nde Müze Kartı Geçerli Mi?

Bolu Müzesi’ne girişler ücretsizdir. Dolayısıyla Bolu Müzesi’nde müze kartı geçerli değildir. 

1 yorum
  1. Bursa Arkeoloji Müzesi

    […] İlginizi çekebilir: Bolu Müzesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.