Anadolu Medeniyetleri Müzesi

2 29

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara’nın en sevilen müzelerinden bir tanesidir. Müze kendi içerisinde 2 salona ayrılmaktadır. Çağlar Boyu Ankara Salonu ve Klasik Devirler Salonu. Müze 19 Nisan 1997 yılında İsviçre Lozan’da düzenlenen bir yarışmada 68 müze içerisinden 1. gelerek Avrupa’da Yılın Müzesi unvanını kazanmıştır. Müzeyi ziyaret ederek emziren kadın heykeli, tunç tableti ve yapı taşı önemli eserlerdendir. Yazımızda Anadolu Medeniyetleri Müzesi hakkında en merak edilen detayları kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Zeugma Mozaik Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Atatürk’ün emri ile Galip Bey tarafından 1921 yılında kurulan Anadolu Medeniyetleri Müzesi görkemli anadolu tarihini bir arada tutmayı başaran bir müzedir. Müze Kaba Taş Dönemi’nden Osmanlı Devleti’ne kadar uzanan birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır.

Hitit ve Urartu medeniyetlerine ait kültür varlıkları ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin en gözde parçalarından bir tanesidir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi İnandık Vazosu

1960 kazılarında Çankırı İnandık’da bulunan İnandık Vazosu Hitit dönemine ait olan bir vazodur. Bu vazonun üzerinde tanrılar, tanrıçalar, müzisyenler, krallar ve kutsal evlilik töreni yer almaktadır. Bu detaylarda dikkat çeken kutsal evlilik töreninin olduğu kişiler Tanrıça İnanna ve Tanrı Dumuzi’dir. Bu törene katılan müzisyenler, krallar ve tanrılarda dikkat çekmektedir.

MÖ. 17. yüzyıla ait olduğu bilinen vazonun Hititlerin dini inanışlar hakkında da birçok iz taşımaktadır. 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Boğa Başlı Tunç Kazan

Ağrı kazılarında Altıntepe’den çıkarılan Tunç Kazan Urartu Dönemi’ne ait bir eserdir. Tarihlendirilmesi MÖ. 7. yüzyıla konumlandırılmıştır. 

Tunç kazan aynı zamanda Urartuların gelişmiş tunç madenlerinin de bir kanıtı niteliğindedir. Kazana ismini veren 4 tarafında boğa başı oluşudur. Boğa başı Urartu döneminde tanrılarına sunulan eserlerde sıklıkla kullandıkları bir figürdür. Dolayısıyla Tunç Kazan’ında Urartu Kraliyeti tarafından dini ritüellerde kullanıldığı tahmin edilmektedir. 

Son olarak Tunç Kazan’ın en büyük özelliği Urartu Dönemi’nden bu yana Urartululara ait sapasağlam gelen eserlerden bir tanesidir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Yapı Taşı

Urartu Dönemi’ne ait olan bu Yapı Taşı ilk çağ sanatının çok yönlülüğünü üzerinde taşımaktadır. MÖ. 7. yüzyıla konumlandırılan bu eser zemin oyma tekniği ile hazırlanmıştır. Yapı Taşı’nın üzerindeki önemli detaylardan bir tanesi de eserin 2 yanında ve ortasında hayat ağacı barındırıyor olmasıdır. Efsaneye göre ağacın kökleri cehennemi gövdesi yeryüzünü ve dalları ise cenneti temsil etmektedir.

Yapı Taşı’nın orta kısımlarında ise Urartu Tanrılarından Haldi kanatlı bir şekilde resmedilmiştir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede?

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara’da Kurşunlu Han ve Mahmutpaşa Bedeste’nin de faaliyet göstermektedir. Konum olarak ise Ankara Kalesi’nin 50 metre aşağısında yer almaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Hangi Devletlere Ait Eserler Sergilenmektedir?

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Kaba Taş Dönemi’nden Osmanlı Devleti’ne kadar yani Frig Krallığı, Lidya Dönemi, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluğu, Geç Hitit Krallığı ve Urartu Krallığı’na ait eserler barındırmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gelmek için metro kullanacaksanız Ulus durağında inerek 10 dakika yürüyebilirsiniz. Özel aracınızla veya dolmuş ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Müze Kart Geçiyor Mu?

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde müze kartı geçerlidir. Müze kartı kullanarak ücretsiz şekilde girebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Giriş Ücreti 2022

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 75 TL, öğrenci olanlar için ise 25 TL’dir. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi Kaç Saatte Gezilir?

Anadolu Medeniyetleri Müzesi ortalama olarak 3 ila 4 saat arasında gezilmektedir.

Anadolu Medeniyetler Müzesi Saatleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi sabah 08.30 ile akşam 18.15 arasında hizmet vermektedir. Yaz ve kış saatleri değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla gitmeden aramayı unutmayın.

2 Yorumlar
  1. Huzursuz Bağırsak Sendromu Olduğumu Nasıl Anlarım?

    […] İlginizi çekebilir: Anadolu Medeniyetleri Müzesi […]

  2. Bolu Müzesi

    […] İlginizi çekebilir: Anadolu Medeniyetleri Müzesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.